informační systém

Jako dodavatelé a implementátoři informačního systému HELIOS se často setkáváme s tím, že když začneme mluvit o informačním systému, lidé nám říkají: Ano, my máme informační systém.“ A když se zeptáme jaký, řeknou nám jméno nějakého účetního systému. Je tedy na čase podívat se blíže na to, jaký je rozdíl mezi účetním systémem a informačním systémem.

Účetní systém

Co si představit pod pojmem účetní systém? Jak už název napovídá, jedná se o systém určený především pro vedení účetnictví. Právě účetní systém tak může být prvním krokem firmy do světa informačních systémů. Pokud ovšem účetnictví nemá na starosti externí firma a nedělá ho v účetním systému, do kterého neexistuje pro klienty vzdálený přístup. Dnešní účetní systémy se snaží vyhovět klientům co nejvíce, proto mají mnohdy nejednu vlastnost větších informačních systémů: jsou modulární (kromě samotného účetnictví nabízejí zpravidla i moduly skladu, objednávek nebo mezd), pracují s rolemi uživatelů a nabízejí určité manažerské informační výstupy. Účetní systém bude samozřejmě levnější, ale zdaleka nedosahuje možností informačního systému.

Informační systém

V čem je tedy informační systém jiný? Za základ informačního systému je považován systém plánování podnikových zdrojů (ERP). Systém ERP v sobě v optimálním případě integruje velké množství procesů souvisejících s chodem organizace. Kromě účetnictví a fakturace umožňuje uživatelům také sledování a řízení výroby, logistiku, správu majetku, prodej a na rozdíl od účetního systému, který je zpravidla takzvaným krabicovým řešením, se ERP běžně upravuje na míru klientovi. Data nejsou v systému duplikována na různých místech (není-li to třeba z technologických důvodů), jednotlivé agendy jsou provázány a navázány na další systémy v organizaci (mimo jiné např. na e-mail, e-shop, docházkový systém, monitoring vozidel apod.). Informační systém je dražší než účetní, ale vynahradí to majiteli svými prakticky nekonečnými možnostmi.

Při pořizování systému, ať už účetního, nebo informačního, je potřeba rozhodnout se správně. Nevybíráte systém pro dnešní situaci, ale vybíráte systém, který s vámi bude i za 5 let. Každá výměna systému bude totiž znamenat spoustu starostí a spoustu peněz navíc.

Jak vybrat správný informační systém?